sobota, 23 kwietnia 2016

Nowy Pawilon Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

"...w malarstwie (...) nie ma sztuczek - tylko umiłowanie życia"
Ten powyższy cytat wybitnego artysty - pisarza, reportera i autora słynnych dzienników oraz malarza, który wraz z przyjaciółmi z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie stworzył nowy kierunek w malarstwie inspirowany francuskim postimpresjonizmem (Kapizm) idealnie odzwierciedla sposób i optymistyczne pełne pasji i radości życia podejście do życia Józefa Czapskiego. 
Wczorajsze oficjalne otwarcie Nowego Pawilonu Józefa Czapskiego stanowiące część Muzeum Narodowego w Krakowie zgromadziło tłumy miłośników sztuki i malarstwa tego niezwykłego człowieka sztuki, który przez całe swoje życie zajmował się działalnością na rzecz kultury, literatury i malarstwa. Wystawa stanowi nowoczesną multimedialną ekspozycję, która przybliża nam życiorys Józefa Czapskiego od urodzenia w Pradze w dniu 2 stycznia 1896r., poprzez młodość spędzoną w Krakowie i Paryżu, niewolę w obozach w Starobielsku i w Griazowcu, po służbę w szeregach armii gen. Andersa z którą przemierza część Azji, Afryki Pn aż dociera do Francji, gdzie zamieszkał w posiadłości Maisons-Laffitte pod  Paryżem, w której tworzył słynne pismo polskiej emigracji po II wojnie światowej i mieszkał aż do swojej śmierci 12 stycznia 1993 roku.





 Nowy Pawilon Józefa Czapskiego powstał w niezwykle interesującym miejscu na terenie ogrodów Pałacu im. Emeryka Hutten-Czapskiego w sąsiedztwie Akademii Sztuk Pięknych (Gmach dawnego Muzeum Techniczno-Przemysłowego)  w miejscu, z którego możemy zobaczyć kamienicę, w której znajdowała się pracownia Olgi Boznańskiej i atelier Ludwika Pugeta. 



Józef Czapski urodził się 2 kwietnia 1896 roku w Pradze jako syn hrabiego Jerzego Hutten - Czapskiego herbu Leliwa i Józefy Leopoldyny z hr. Thun-Hohenstein. Wczesne dzieciństwo spędził w rodzinnej posiadłości w Przyłukach koło Mińska położonych obecnie na terenie Białorusi. Niestety jego beztroskie dzieciństwo przerywa tragedia - śmierć ukochanej matki, która nagle umiera, gdy syn ma zaledwie 7 lat. Ojciec Józefa Czapskiego bardzo dużą rolę przykładał do wszechstronnej edukacji syna, dlatego Józef Czapski znał biegle język angielski, francuski i niemiecki oraz czytał dużo literatury szczególnie ceniąc sobie prozę Lwa Tołstoja.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz