wtorek, 15 marca 2016

Orhan Pamuk "Śnieg"

Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić niezwykłemu pisarzowi pochodzącemu z Turcji, który za swoją twórczość literacką otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 2006 roku a już dwa lata wcześniej New York Times uhonorował powieść "Śnieg" Orhana Pamuka umieszczając ją na liście dziesięciu najlepszych książek roku. 


Książkę tą zamierzałam przeczytać od dawna, gdyż chciałam osobiście przekonać się czy pisarz Orhan Pamuk zasadnie otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Ponadto chciałam sprawdzić co tak naprawdę o tym zadecydowało. Powieść Orhana Pamuka "Śnieg" jest rzeczywiście książką niezwykłą, która porusza kilka aspektów jakby na różnych poziomach. Gdy wczoraj rano oglądałam wiadomości, w których podano tragiczny bilans ofiar zamachu terrorystycznego dokonanego przez skrajnych islamistów w Turcji przed moimi oczami "stanął" obraz opisu zamachu przedstawionego w książce Orhana Pamuka. Autor zastosował w niej specyficzną technikę retrospekcji w pierwszej części powieści przedstawiając jakby teraźniejszy reportaż z wydarzeń, które rozegrały się w małym prowincjonalnym miasteczku Kars odciętym od świata przez ogromną śnieżycę paraliżującą wszelkie środki transportu. Wraz z głównym bohaterem przyjacielem poety o pseudonimie Ka, który wcześniej przebywał w Niemczech we Frankfurcie na emigracji próbujemy zbadać przyczyny tajemniczych samobójstw młodych dziewcząt i odtworzyć zdarzenia minionych lat. Przewija się tam wątek poszukiwania wierszy i próba ich odtworzenia przez przyjaciela poety Ka, który odnalazł je po jego śmierci. Tytułowy "Śnieg" nawiązuje do formy tomu wierszy w kształcie płatka śniegu oraz przedstawia nam zdarzenia z miasteczka Kars podczas klęski żywiołowej - śnieżycy uniemożliwiającej wyjazd i wjazd do miasta, która spowodowała całkowite odcięcie miasteczka od świata.
W swojej powieści Orhan Pamuk w precyzyjny sposób przedstawia zagadnienia kultury i religii islamskiej z perspektywy mieszkańca Turcji, podkreślając rozbieżności pomiędzy tradycyjną skrajnie nacjonalistyczną religią a nowoczesną wolnościową cywilizacją Europy Zachodniej. Poznajemy jakby od środka świat skrajnych odłamów religijnych muzułmanów i rodzący się ruch terrorystyczny, który wydaje wyrok śmierci na Profesora stosującego na Uniwersytecie zasady charakteryzujące zachodnioeuropejski styl ubierania i zabraniający kobietom studiującym noszenia tradycyjnych chust religijnych. Nowe zasady budzą zaniepokojenie i jawny sprzeciw przedstawicieli tradycyjnych skrajnie islamistycznych zasad zbliżonych do totalitaryzmu, którzy próbują poprzez zamachy terrorystyczne przywrócić dawny porządek w Turcji. Powieść Orhana Pamuka jest jakby kilku płaszczyznowa, gdyż oprócz ważnych wątków religijnych i społecznych, przedstawiona jest tutaj również historia poety Ka, który przybywa do rodzinnego miasteczka aby odszukać swoją dawną miłość z dzieciństwa. W kolejnej części książki dowiadujemy się także o problemach egzystencjalnych emigrantów tureckich, którzy w poszukiwaniu wolności i lepszej przyszłości materialnej przedostają się z Turcji do Niemiec. Dramaty i dylematy moralne, egzystencjalne, polityczne a zwłaszcza skrajnie religijne niestety pozostają aktualne do dziś. Obecnie również mamy z nim do czynienia z problemami skrajnego islamizmu zwłaszcza w świetle imigrantów przybywających przez Turcję do Europy w poszukiwaniu lepszej przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz